• Ślubowanie klas pierwszych
          • Ślubowanie klas pierwszych

          • 1 października w naszej szkole odbyła się bardzo ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów  klas pierwszych. Kandydaci na uczniów w obecności Dyrekcji oraz rodziców zaprezentowali program słowno-muzyczny, dzięki któremu zdali egzamin na uczniów naszej szkoły.

            Prowadzącymi uroczystość były uczennice z klasy 4b: Zuzanna Nowak oraz Weronika Dzierżęga - widać, że starsze koleżanki doskonale radzą sobie w każdej sytuacji zadaniowej.

            Po zakończonej prezentacji Pan Dyrektor - Jan Gacek - potwierdził, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały  egzamin na ucznia. W podniosłej atmosferze uczniowie ślubowali przed Sztandarem Szkoły i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej.

            Na zakończenie uroczystości pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę.

            Gratulujemy! Życzymy  dużo radości w osiąganiu sukcesów szkolnych -wychowawcy klas Jadwiga Dzierzęga i Teresa Nikoniuk

            Opracowała: Jadwiga Dzierzęga

        • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • W dniu 1 października w naszej szkole obchodziliśmy XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu patrol egzaminacyjny składający się z uczennic z klas siódmych wraz z panią w-ce dyrektor Marią Zarzecką przeprowadził egzamin  ze znajomości tabliczki mnożenia dla chętnych w klasach od II - VIII. Zwycięzcy klasowych konkursów otrzymali medale Mistrza Tabliczki Mnożenia. Również podczas przerw można było sprawdzić swoje umiejętności rachunkowe. Chętnych do zabawy nie brakowało. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji serdecznie gratulujemy.

            Koordynatorzy: pani w-ce dyrektor Maria Zarzecka, pani Dorota Jach - Żukowska, pani Marzena Druzgała

             

          • Spotkanie z literaturą i historią

          • W piątek 01 października 2021 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Agatą Puścikowską, autorką wydanej właśnie książki „Waleczne z gór. Prawdziwe historie bohaterskich kobiet”. Jest to kontynuacja współpracy nawiązanej w roku szkolnym 2020/2021. Autorka zwróciła się wówczas z prośbą o pomoc w dotarciu do materiałów/pamiątek związanych z życiem i działalnością Heleny Zachemskiej, białodunajeckiej nauczycielki i społeczniczki, jednej z bohaterek wspomnianej książki.

             

            Pani Agata Puścikowska, ceniona zarówno przez czytelników, jak i krytyków, pisarka, dziennikarka, felietonistka, z wielkim zaangażowaniem śledzi losy bohaterskich kobiet – czego dowodem także poprzednie prace „Wojenne siostry” czy „Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę”. Jej najnowsza książka to przystępny w odbiorze reportaż historyczny, pokazujący, że historie rozgrywające się przeszło 80 lat temu mają swoje kontynuację i dziś.

             

            W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami. Młodzież z uwagą wysłuchała opowieści o konspiracyjnej działalności góralek-bohaterek podczas II wojny światowej, represjach wobec nich (były więzione w Palace – katowni Podhala, często ginęły z rąk niemieckiego okupanta) oraz o powojennych losach tych, które przeżyły. Pani Agata podczas zbierania materiałów do książki odbyła wiele spotkań z bliskimi bohaterskich kobiet i podzieliła się z nami wieloma ciekawostkami oraz anegdotami, które nie znalazły się w książce.

             

            „Spotkanie z Panią Agatą Puścikowską było wspaniałym i pouczającym przeżyciem”. „Wiem, że moim zadaniem jest rozpowszechnianie historii o góralkach-bohaterkach II wojny światowej, aby poznawało je coraz więcej ludzi” – to wypowiedzi uczennic po spotkaniu z pisarką. Znaczące jest, że młodzież uznała kultywowanie pamięci o wojennych bohaterkach jako swoje zadanie na przyszłość.

             

            Mamy nadzieję, że nasze spotkanie zainspiruje jak najwięcej osób do uważnego przyjrzenia się najbliższej nam historii. Tej zapisanej wokół nas.

             

                                                                                                                                    Agnieszka Wójcik

            (organizator spotkania)

        • KONKURS WIEDZY O KRAJACH EUROPEJSKICH
          • KONKURS WIEDZY O KRAJACH EUROPEJSKICH

          • W dniu 27.09.2021 odbył się Konkurs Wiedzy o Krajach Europejskich przeznaczony dla uczniów klas 5 i 6. W konkursie udział wzięło 10 uczestników – ich zadaniem było rozwiązać test online w którym pytania dotyczyły flag, stolic, potraw, sławnych ludzi oraz zabytków państw europejskich.

            Wyniki prezentują się następująco:

            I miejsce w konkursie zajął Piotr Pańszczyk z klasy 5b (29 pkt / 30 pkt)
            II miejsce w konkursie zajęła Emilia Jarząbek z klasy 6 (25 pkt / 30 pkt)
            III miejsce ex aequo zajęli Tymoteusz Kubacki oraz Wiktor Siepak z klasy 6 (24 pkt / 30 pkt)

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom z klas 5A, 5B oraz 6.

            Gratulujemy laureatom – Wasza wiedza jest naprawdę na wysokim poziomie.

            Nagrody rozdamy wkrótce.

            Organizator konkursu

            mgr Joanna Knurowska
             

          • WARSZTATY    PROFILAKTYCZNE

          •                          WARSZTATY    PROFILAKTYCZNE

            Wczoraj ( 30.09.2021 r. )  w naszej szkole odbyły się  warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas: Va, Vb,  VI, VIIa, VIIb, VIIIa i VIIIb  na temat:

            1.Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych: alkohol, papierosy, e-papierosy, dopalacze, narkotyki.

            2.Cyberprzemoc - bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.

            W warsztatach uczestniczyło łącznie 108 uczniów naszej szkoły.

            Celem warsztatów profilaktycznych  było przekazanie informacji  na temat zachowań  ryzykownych, które często występują u współczesnej młodzieży.  Uczestnicy warsztatów zostali zapoznani z negatywnym  działaniem alkoholu oraz innych substancji uzależniających na organizm człowieka. Poznali również  definicję uzależnienia oraz  jego objawy.  Szczególnie istotne znaczenie miało przekazanie ważnych  informacji na temat zachowań asertywnych i korzyści płynących z ich stosowania w codziennym życiu.

            Drugim ważnym tematem warsztatów była cyberprzemoc. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są rodzaje cyberprzemocy (filmy i zdjęcia, kompromitujące materiały, podszywanie się pod kogoś innego itp.) a także, jakie są konsekwencje stosowania cyberprzemocy, jak wygląda mechanizm  cyberprzemocy i czy jesteśmy jednymi z osób będących w nim. Poruszona została także kwestia szkodliwości gier komputerowych ze zwróceniem uwagi na treści i wiek, od którego można grać w daną grę.

            Uczniowie poprzez rozmowę i pracę w grupach poszerzyli i usystematyzowali swoją wiedzę na temat substancji psychoaktywnych i cyberprzemocy. Zwrócono uwagę na fakt, że młodzi ludzie bardzo  szybko uzależniają się od alkoholu.  Wyjaśniono,  czym jest uzależnienie i jak się objawia. Szczególnie istotne znaczenie ma asertywność – umiejętność odmowy wszelkim szkodliwym substancjom, zwłaszcza nieuleganie presji grupy  rówieśniczej. Nasi uczniowie zostali zapoznani również   z   problemem uzależnienia od nikotyny, narkotyków i dopalaczy. Dowiedzieli się, jakie pułapki czyhają na nich w kontakcie z narkotykami i dopalaczami. Spotkanie było okazją do rozmowy  o tym, dlaczego młodzi ludzie sięgają po dopalacze i  narkotyki, czy dzięki nim otrzymują to, czego pragną. Uzyskali wiedzę  z zakresu negatywnych następstw zażywania narkotyków i dopalaczy. Ważnym doświadczeniem była również rozmowa na temat przeżywanych przez młodzież emocji i rozwijania w sobie umiejętności mówienia na temat uczuć.  W ramach zajęć  uczniowie uzyskali odpowiedni zestaw informacji umożliwiający podejmowanie skutecznych decyzji.

            Mamy nadzieję, że warsztaty spełniły oczekiwania naszych uczniów i przyczynią się do podejmowania przez nich rozsądnych i  przemyślanych decyzji w przyszłości.

               Warsztaty prowadziła pani Julia Kulik - trener z Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa.

             

            Koordynator warsztatów:  Pedagog szkolny Beata Majewska.

          • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 1 października 2021r. w naszej szkole będziemy obchodzić XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

            Program akcji:

            Patrole egzaminacyjne chodzą po szkole i przeprowadzają egzaminy dla chętnych.

            1. Egzaminowany wybiera los z koszyka

            2. Egzaminator mówi START i włącza stoper

            3. Egzaminowany odczytuje kolejne przykłady z losu i za każdym razem podaje odpowiedz ustną

            4. Komisja egzaminacyjna nadzoruje egzamin

            • Egzamin zdany – wszystkie odpowiedzi poprawne w ciągu 3 minut
            • Egzamin niezdany – brak co najmniej jednej odpowiedzi poprawnej w ciągu 3 minut

            5. Kto zda egzamin otrzymuje plakietkę MT EXPERT – a

            Zapraszamy wszystkich Uczniów do wspólnej zabawy.

            Koordynator akcji:

            Maria Zarzecka

            Dorota Jach-Żukowska

            Marzena Druzgała

          • Międzynarodowy Dzień Kropki w klasie III b

          •     Już od wielu lat 15 września już jest dniem wyjątkowym dla dzieci na niemal całym świecie. To właśnie wtedy w ponad 180 krajach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki - święto kreatywności, odwagi i zabawy.

                Klasa IIIb również włączyła się w działania związane z tym wyjątkowym świętem. Kropka została motywem przewodnim różnych aktywności. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Kropka stała się bohaterem prac plastycznych i pogadanki o talentach. Wiadome przecież jest, że
            w każdym z nas drzemie ukryty talent, trzeba go tylko w sobie odnaleźć. I tego życzymy naszym kolegom i koleżankom 

          • Małopolska Tarcza Antykryzysowa

          • W ramach projektu grantowego pn. "Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Edukacyiny. Cyfryzacja szkół i placówek oświatowych" w ramach Osi Priorytetowej Szkoła Podstawowa nr 1 otrzymała 8 laptopów i 2 tablety.

        • Życzenia
          • Życzenia

          • Szanowni Rodzice i Uczniowie,

            w związku z zakończeniem roku szkolnego 2020/2021 bardzo serdecznie dziękujemy za współpracę, życzliwość i okazane wsparcie. Jednocześnie życzymy udanego wypoczynku wakacyjnego.

            Dyrekcja SP nr 1 w Białym Dunajcu

                                               Maria Zarzecka

                                               Agnieszka Wójcik

          • Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021

          • 25 czerwca 2021r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Uczniowie, nauczyciele, rodzice pożegnali mijający rok szkolny.
            Pani dyrektor Maria Zarzecka pogratulowała wszystkim uczniom promocji. Nagrodzono również wyróżniających się uczniów – Nagrodę Wójta w tym roku otrzymali:
            Anna Rączka – kl. 8
            Łukasz Oleksiewicz – kl. 7a
            Dawid Szaflarski – kl. 7b
            Uczniowie Ci przez cały rok pilnie pracowali, by osiągnąć wysokie wyniki w nauce, angażowali się w sprawy szkoły i pracowali na jej rzecz.
            Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.
             

        • Sukces naszych Uczniów
          • Sukces naszych Uczniów

          • Z przyjemnością informujemy, że po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces.

            9 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Białym Dunajcu odbył się XV międzyszkolny Konkurs o Życiu, Działalności i Twórczości gen. Galicy.

            Naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Stanek (kl. VIIb) i Aleksandra Waliczek (kl. VIIb). Obie uczennice wykazały się dużą wiedzą na temat gen. Galicy, co zaowocowało zdobyciem wyróżnienia w konkursie.

            Uczennice do konkursu przygotowała p. A. Wójcik.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

        • Kolonie i półkolonie letnie
          • Kolonie i półkolonie letnie

          • Szanowni Rodzice,

            pod linkiem znajdziecie Państwo plakaty zachęcające do udziału w koloniach i półkoloniach organizowanych przez TIG i KRUS.

            Jest możliwość dofinansowania pod warunkiem, że jeden z rodziców /opiekunów jest ubezpieczony w pełnym zakresie w KRUS.

             

            Cena za półkolonie zgodnie z programem – 300,00 zł

            Cena za kolonię zgodnie z programem – 550,00 zł

            Kolonie_TIG.pdf

            Polkolonie_TIG.pdf

             

             

          • KONKURS „FOTOGRAFOWANIE PRZYRODY” ROZSTRZYGNIĘTY

          • Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów artystycznych. Tym razem w dziedzinie fotografii.

            W konkursie fotograficznym „Fotografowanie przyrody” dla klas IV-VIII wzięło udział 46 uczniów i tyle samo prac. Każdy z uczestników wykonał jedno zdjęcie i nadał mu tytuł. Najlepsze z nich zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

            Opiekunowi konkursu p. Małgorzacie Gacek serdecznie dziękujemy za jego prowadzenie.

            Szczególne podziękowania należą się również uczennicy Oliwii Stanek – pomysłodawczyni fotograficznego projektu.

            Dyrekcja SP nr 1 w Białym Dunajcu

            Maria Zarzecka

            Agnieszka Wójcik