• EDB

ZDALNE NAUCZANIE:

Zadanie 1.  Drodzy ósmoklasiści! Poniżej znajdziecie pytania powtórzeniowe z zakresu pierwszej pomocy. Pytania należy sobie opracować w oparciu o podręcznik str. 70 - 101.

PYTANIA DO KARTKÓWKI:

• Co należy sprawdzić (po kolei) dokonując oceny wstępnej osoby poszkodowanej?
          • Jak długo powinna trwać ocena oddychania u osoby nieprzytomnej?
          • Ile uciśnięć klatki piersiowej a ile oddechów należy wykonać podczas 1 cyklu resuscytacji u osoby dorosłej?
          • W zatłoczonym sklepiku szkolnym jedna z uczennic osunęła się nagle na ziemię, prawdopodobnie zemdlała. Jakie będzie postępowanie w tym przypadku?
          • Kto ma prawo i obowiązek udzielania pierwszej pomocy w ramach posiadanych kompetencji?
          • Co należy zrobić w przypadku krwawienia z nosa?
          • Co należy zrobić przy podejrzeniu złamania kończyny?
          • Co należy zrobić przy obfitym krwawieniu z rany kończyny?
          • Do czego może służyć chusta trójkątna?
          • Jeżeli potrącony przez samochód pieszy odzyskał przytomność i chce iść do domu, to czy można mu na to pozwolić?
          • Do jakiego momentu należy prowadzić zabiegi resuscytacyjne?

Odpowiedzi na te pytania zapiszcie sobie w zeszycie - będą przydatne podczas kartkówki do której link znajduje się poniżej, a która będzie aktywna do uzupełnienia w środę 25.03.20r od 10.00 do 12.00.

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA - kartkówka

Zadanie 2 (na 31.03.20r)

Drodzy ósmoklasiści poproszę Was dzisiaj żebyście w zeszycie do EDB wpisali sobie temat lekcji:

Resuscytacja krążeniowo- oddechowa.

Następnie pod tematem lekcji proszę wpisać notatkę w której znajdzie się informacja o tym czym jest RKO?

Jak ją prawidłowo wykonać?

Z pomocą przyjdą Wam:  https://www.youtube.com/watch?v=fkH-tPfc7mA

oraz moja prezentacja:  pierwsza pomoc prezentacja - M. Ochalik

Zadanie 3 (na 21.04.20r)

Edukacja dla bezpieczeństwa to przedmiot, na którym zajmujemy się nie tylko pierwszą pomocą, ale również zagadnieniami dotyczącymi współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych. W obecnej sytuacji numerem jeden jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Od 16 kwietnia 2020 roku weszło w życze Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. I tu zadanie dla Was. Ponieważ wspomniane rozporządzenie dotyczy nas wszystkich i jest duże prawdopodobieństwo że MASECZKI będziemy nosić jeszcze długo, Waszym zadaniem jest opisać w zeszycie do EDB zasady prawidłowego (bezpiecznego) korzystania z maseczek oraz rękawiczek a także warunki, w których używanie maseczek jest obowiązkowe a gdzie i kiedy maseczek nosić nie musimy...?

Pomocny może okazać się kanał NAUKA TO LUBIĘ Pana Tomasza Rożka, który polecam  -------> https://www.naukatolubie.pl/

Zdjęcia notatki, w celu oceny, przesyłacie do mnie za pośrednictwem Messengera we wtorek 21.04. do 15.00.

Zadanie 4 (na 5.05.20r)

W zeszycie do EDB zapiszcie temat lekcji: APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY

Pod tematem proszę spróbować rozszyfrować poniższe zadanie. Co powinno się znajdować w prawidłowo wyposażonej apteczce pierwszej pomocy?

Na rozwiązania tego zadania czekam do piątku 8 maja 2020r do godziny 15.00.

Lekcja 5 ( z 12.05.20r)

Proszę o zapisanie w zeszycie tematu lekcji: Tamowanie krwotoków.

pierwsza_pomoc_przy_krwotoku.AVI - film do pobrania!

Na podstawie filmu odpowiedz na pytanie: Jak zabezpieczyć krwotok zewnętrzny?

Zadanie domowe:

Na każde 13 kg masy ciała człowieka przypada ok. 1 litr krwi. Utrata 1/3 krwi krążącej w organiźmie stanowi zagrożenie dla życia człowieka. Znając swoją masę ciała oblicz:

• Ile krwi krąży w Twoim organiźmie?
          • Utrata jakiej ilości krwi spowoduje zagrożenie dla Twojego życia?

Zarówno zadanie jak i cała problematyka tej lekcji zostanie omówiona podczas spotkania online w dniu 12.05.20r o 10.30 ;)

Lekcja 6 ( z 19.05.20r)

Dzisiejszy temat lekcji EDB online to: Złamania i zwichnięcia.

Edycja filmu z zasobów nauczyciela...

Zadanie domowe (na ocenę):

Krzyżówkę należy rozwiązać w zeszycie - zdjęcie przesłać do mnie do środy 20 maja, do godz. 15.00.

Lekcja 7 ( z 26.05.20r i 2.06.20r)

Temat lekcji online: Oparzenia i odmrożenia.

Poniżej udostępniam obie prezentacje omówione podczas lekcji online:

oparzenia.pptx

Prezentacja_ODMROZENIA.ppt