Zapraszamy Rodziców na zebranie 20.11.2018r. według poniższego harmonogramu:
godz. 16.30 - zebranie ogólne w auli (wykład przedstawiciela GOPS nt. przemocy domowej)
godz. 17.00 - kl. I - IV SP
godz. 18.00 - kl. V - VIII SP i III gim.
Zapraszamy Rodziców na zebranie 20.11.2018r. według poniższego harmonogramu:
godz. 16.30 - zebranie ogólne w auli (wykład przedstawiciela GOPS nt. przemocy domowej)
godz. 17.00 - kl. I - IV SP
godz. 18.00 - kl. V - VIII SP i III gim.
2 listopada 2018r. w szkole nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne. Szkoła zapewnia w tym dniu zajęcia opiekuńczo - wychowawcze.
Inspektorem Ochrony Danych w Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu jest Pan Wiesław Kowalski - inspektor@cbi24.pl
W dniu 16.10.2018 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie pod hasłem "Odblaskowa szkoła". Celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom konieczności znania i przestrzegania zasad ruchu drogowego.
W trakcie spotkania uczniowie klasy I "b" prezentowali swoje umiejętności artystyczne. Przedstawienie było związane z temetyka ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem konieczności noszenia elementów odblaskowych.
Naszymi gośćmi byłu funkcjonariuszkipolicji, które prowadziły pogadankę na temat zasad bezpieczeństwa w każdej sytuacji na drodze. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na zadawane pytania i dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
W dniu 14 października 2018 roku w naszej szkole odbył się XXV Festiwal Papieski zorganizowany przez Urząd Gminy Biały Dunajec, Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu, Stowarzyszenie Kobiety Podhala oraz Związek Podhalan O/Biały Dunajec.
Tegoroczny festiwal przebiegał pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”.Celem Festiwalu jest popularyzacja utworów literackich, teatralnych, muzycznych poświęconych Papieżowi – Polakowi i Jego dziejowemu posłannictwu, oraz obecnemu Papieżowi, zebranie dzieł piśmienniczych o tej tematyce dotąd niepublikowanych a także szersze upowszechnianie twórczości artystycznej ks. Karola Wojtyły.
Jednym z głównych zadań Festiwalu Papieskiego jest kształtowanie wrażliwości młodego człowieka na poezję. Konkurs recytatorski daje młodym ludziom szansę na obcowanie z pewnego rodzaju misterium słowa. W trakcie przesłuchań konkursowych oceniano kulturę żywego słowa, bezbłędną recytację, dobór wiersza oraz interpretację i tzw. ogólne wrażenie.
Konkurs dostarczył wiele emocji nie tylko organizatorom, ale także nauczycielom i rodzicom, którzy przyszli oglądać swoje pociechy. Uczniowie naszej szkoły, Oliwia Stanek i Michał Pańszczyk poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało trzyosobowe jury.
Michał Pańszczyk w sposób niezwykle barwny i poruszający zaprezentował utwór „Tatowe łotuliny” autorstwa swojej mamy - Pani Małgorzaty Pańszczyk.Starania młodego recytatora zostały zwieńczone sukcesem, ponieważ zajął on pierwsze miejsce.
Oliwia Stanek swoją interpretacją utworu autorstwa Jadwigi Luberdowiczowej pt. „Modlitwa najmłodszych dzieci” także zachwyciła jury i zajęła trzecie miejsce.Młodzi recytatorzy umiejętności doskonalili pod kierunkiem swoich mam oraz p. Natalii Matygi.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Poniżej prezentujemy utwór autorstwa Pani Małgorzaty Pańszczyk pt. „Tatowe łotuliny”.
Hej… Kiedy josezbocym, jak mama płakała…
Cos Wom mamo przeciys? Nic nie łodpedziała.
Jescebażyj płace i nie powiy słowa,
Ku podłodze prawiyJyjpowisła głowa.
Dejzespokoj synku! Tak tata przepedzioł.
Strasno rzec siy stała! – Kiebyś ino wiedzioł…
Cos siy tato stało? Jako tragedyjo?
Słysys mój syneczku, jako dzwony bijom?
Strasno rzec siy stała, cały świat przejynty!
Z tego świata łodsetdzisiokŁojciycŚwiynty.
Nie usłysys synku już Jego godanio,
to był cłowiyk wielki – nie do łopisanio!
A słowami jego kierowoł Duch Świynty,
Kozdyfto Go słuchoł, łostawołprzejynty.
Łostatnimicasyłokrutniychorowoł,
Swojego ciyrpiynio – nigdy nie załowoł.
Mama dalej płace i mnie siyprzyfciało, ledwo łoddychłapiym…
Ftej mnie razym z mamom – tata przyłobłapiył.
Mnie łod razu przesło, mama siyłośmioła,
I dlo Jana Pawła II „Barkę” zaśpiywała.
Tata jescepedzioł – dwokWos ledwo tule,
A ŁociycŚwiyntyłotulył, całomziymskom kule.
14 października 2018 r. odbyło się podsumowanie XXV Festiwalu Papieskiego, którego organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu.
W tegorocznej edycji festiwalu w konkursie literackim odbywającym się pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”, udział wzięli uczniowie naszej szkoły – Aleksandra Waliczek i Kacper Antolak.Inspirując się sylwetką wielkiego Polaka – papieża Jana Pawła II stworzyli oni wyjątkowy obraz literacki.Nad poczynaniami młodych twórców literatury czuwała pani Natalia Matyga. Kunszt literacki naszych uczniów został zauważony i doceniony przez jury.Uzyskali oni następujące miejsca:
Poezja w języku literackim:
I miejsce: Aleksandra Waliczek – „Niezwykły Człowiek”
III miejsce: Kacper Antolak – „Symboliczna śmierć”
Oto nagrodzone utwory naszych uczniów:
„Niezwykły Człowiek”
Z pozoru zwykły,
A jednak niezwykły,
Święty człowiek,
Myślą i mową zadziwiał,
Po śmierci świętym został,
Zawsze uśmiechnięty.
Zwykły,
Niezwykły,
Pielgrzym,
Podróżował dużo,
Na kontynentach wszystkich był,
Umacniał wiarę.
Zwykły,
Niezwykły,
Nauczyciel,
Przebaczać uczył,
Wszyscy go słuchali,
Dzieci, Młodzież, Dorośli.
To on zorganizował Światowe Dni Młodzieży,
Dzięki nam był uśmiechnięty.
Zwykły,
Niezwykły,
Człowiek,
Nie patrzył na błędy,
Był jak my.
A kto to był ?
Karol Wojtyła,
Pierwszy papież Słowianin,
Nie ma go już z nami,
W nadziei spełniony,
Odszedł…
„Symboliczna śmierć”
W ten dzień
umarł ktoś
wyjątkowy.
Przeżywał on chwile trudne –
Papież pielgrzym
obowiązki miał.
Ale to też pasja
pchała go do przodu,
lecz teraz
już czasu nikt nie ma,
aby robić to, co robił
czyli nauczać Ewangelią,
której kartki przewracały się,
gdy modliliśmy się za niego,
Karola Wojtyłę – papieża.
GRATULUJEMY LAUREATOM!
Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu zostaną przeprowadzone działania mające na celu ucczenie tego wydarzenia.
Program obchodów: program_100-lecia.doc
Poniżej załączamy informację z jakich podręczników do religii będą korzystać nasi uczniowie w nowym roku szkolnym. Przypominamy, że podręczniki do tego przedmiotu kupują rodzice uczniów, resztę podręczników zakupuje szkoła.
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2017/2018 wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu oraz Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.
Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
REGULAMIN KONKURSU MATEMATYCZNEGO
dla klas IV i V szkoły podstawowej
rok szkolny 2017/2018
pt. „Najlepszy Rachmistrz”
Biały Dunajec, dnia 21.05.2018 r.
W dniu 23 maja 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona pamięci Heleny i Antoniego Zachemskich.
Część artystyczna rozpoczęła się występem uczniów klasy III szkoły podstawowej, którzy śpiewem i tańcem góralskim nawiązali do rodzimej tradycji i ukazali piękno kultury swojego regionu. Opiekę nad poczynaniami małych artystów sprawowała p. Jadwiga Dzierzęga.
Szkolną uroczystość uświetnił występ p. Andrzeja Czernika, którzy przybliżył zebranym sylwetki Heleny i Antoniego Zachemskich. W ciekawy sposób opowiedział o ich życiorysie i spuściźnie artystycznej, z której inspiracje nadal czerpią młode pokolenia.
W dalszej części programu wystąpili młodzi recytatorzy, którzy pod kierunkiem p. Natalii Matygi przygotowali i zaprezentowali utwory Antoniego Zachemskiego.
Głównym przesłaniem recytatorów było uzmysłowienie oglądającym, że twórczość i dorobek literacki Antoniego Zachemskiego jest nieodzownym elementem kształtowania postaw młodych ludzi naszego regionu.
Po zakończeniu głos zabrała pani wicedyrektor, która podkreśliła, jak ważne dla społeczności szkolnej jest to święto, poświęcone pięknej i godnej naśladowania postaci. Podziękowała również uczniom i paniom, które wspierały młodych artystów w przygotowaniu uroczystości.
Eksperymenty, nauka i dużo radości
20 mobilnych stacji badawczych i 3 edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu - -w tym składzie Centrum Nauki Kopernik jedzie do małych miejscowości w całej Polsce. Udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga
Do udziału w takiej przygodzie zaprasza w tym roku warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Weźmie w niej udział ponad 160 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli ze 160 małych miejscowości w całej Polsce.
24 i 25 maja Naukobus pojawi się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Białym Dunajcu.
Nauka inaczej
Jak by to było, gdyby dzieci samodzielnie eksperymentując, mogły dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki? Gdyby to nie były zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw i zasad, które rządzą światem? Taką właśnie możliwość daje „Naukobus”, projekt Centrum Nauki Kopernik - 20 stacji badawczych, które przyjeżdżają do szkoły wraz z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik, daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.
Każda wizyta trwa dwa dni, w czasie których stacje badawcze są rozstawione w szkole, a uczniowie, którym towarzyszą edukatorzy, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.
Moc dobrych doświadczeń
Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji – siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.
Jednak wystawa jest ciekawa nie tylko dzieci, ale i dla dorosłych. To dlatego w wybranych godzinach mogą ją bezpłatnie zwiedzać wszyscy chętni.
Przez całą Polskę
Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.
Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.
W dniach 9.04. i 26.04. odbyły się spotkania ze sportowcem Oskarem Kwiatkowskim – byłym uczniem naszej szkoły. Oskar w tym roku reprezentował Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang, w slalomie równoległym.
W czasie spotkania Oskar zaprezentował nam sprzęt zimowy potrzebny do uprawiana tego sportu. Podczas wywiadu dowiedzieliśmy się, że warto podejmować wyzwania i realizować swoje marzenia. Na obydwu spotkaniach opowiadał o zgrupowaniach i treningach oraz wskazywał na mapie świata kraje w których już był. Po każdym spotkaniu uczniowie otrzymali autografy. Mieliśmy również okazje złożyć Oskarowi życzenia z okazji jego dwudziestych drugich urodzin. Ogromne wrażenie zrobił krótki pokaz zdjęć z którego dowiedzieliśmy się, że Oskar nie tylko jeździł na „desce”; interesował się też innymi dyscyplinami sportu jak np. hokej, czy jazda na rowerze. Dzisiaj wie, iż największą jego pasją jest snowboard, czego dowodem są Jego osiągnięcia. Dla uczniów Oskar jest przykładem człowieka, który dzięki uporowi i ciężkiej pracy osiągnął życiowy cel. Życzymy dalszych sukcesów i mamy nadzieję, że się jeszcze spotkamy.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich zorganizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS, z których mogą skorzystać dzieci urodzone pomiędzy 2003 a 2011 r. Odbywają się one w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Każdy turnus trwa 21 dni i jest połączeniem zorganizowanego wypoczynku z indywidualnie dobranym programem rehabilitacyjnym. Oprócz korzyści zdrowotnych związanych ze zmianą klimatu oraz opieką rehabilitanta dzieci aktywnie spędzają wolny czas biorąc udział w różnego rodzaju zabawach, konkursach oraz wycieczkach.
Dla dzieci małopolskich rolników przewidziane zostały w tym roku dwa ośrodki łącznie mogące pomieścić 135 uczestników. Pobyt w Iwoniczu Zdroju dedykowany jest dla dzieci z chorobami układu oddechowego, natomiast dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu wypocząć będą mogły w Horyńcu- Zdroju.
Aby zgłosić swój udział w turnusie rehabilitacyjnym należy wypełnić wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą oraz formularz z informacją o stanie zdrowia dziecka. Pierwszeństwo w skierowaniu będą miały dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności oraz zgłaszające się po raz pierwszy.
Szczegółowe informacje na srtonie internetowej: https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/rehabilitacja/turnusy-rehabilitacyjne-dla-dzieci/
Zapraszamy Rodziców na zebranie 24.04.2018r. według poniższego harmonogramu:
godz. 16.00 - kl. I - VI SP,
godz. 17.00 - kl. VII, II-III gim.
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
Życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego wiosennego nastroju (wbrew temu co dzieje się za oknem;)), serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół.
Dyrekcja SP nr 1 w Białym Dunajcu
Przerwa świąteczna: 29.03 - 03.04.2018r. Odpoczywajcie bezpiecznie!
23 marca w SP w Gliczarowie Dolnym odbyło się uroczyste podsumowanie XV Jubileuszowego Konkursu Plastycznego „ Wszyscy Święci Wawrzyńcoka „. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „ Piękno zaklęte w drewnie i kamieniu „ i była poświęcona twórczości braci Wojciecha i Piotra Kułacha- Wawrzyńcoka . Spośród 330 prac nadesłanych ze szkół i placówek kulturalnych powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego jury przyznało 60 równorzędnych nagród . Nagrody przyznawane były w trzech grupach wiekowych i w kategoriach technik plastycznych tj: malarstwo na szkle, malarstwo na papierze, rzeźba w drewnie i ceramika .
Wśród nagradzanych laureatów tego Konkursu znaleźli się nasi uczniowie :
- Maja Pańszczyk kl. I B
- Andrzej Wilkus kl. I B
- Sandra Cachro kl. II
- Emilia Jarząbek kl. II
- Marcin Kułach kl. V
- Aleksandra Nowaczyk kl. VI
- Ewelina Kułach kl II A g
- Zuzanna Pawlikowska kl II A g
- Martyna Antolak kl. II B g
- Łucja Bużek kl. III g
Wszystkim laureatom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Dodatkowo komisja przyznała nagrody specjalne pośród których jest praca naszej uczennicy Sandry Cachro. Praca ta znajdzie się na plakacie wystawy pokonkursowej, którą będzie można oglądać w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu.
Zakończono rekrutację do oddziału przedszkolnego i klasy I szkoły podstawowej. Poniżej zamieszczamy listę dzieci zakwalifikowanych.
Oddział przedszkolny: Lista_dzieci_zakwalifikowanych_0_2018_www.odt
Klasa I SP: Lista_dzieci_zakwalifikowanych__I_SP_2018_www.odt
Powered by aSc EduPage