GOK w Białym Dunajcu zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w XXII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Wszyscy Święci Wawrzyńcoka.Tematem prac tegorocznego konkursu jest życie, pielgrzymi szlak i twórczość Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka.Zainteresowani tym konkursem uczniowie wykonali w szkole prace w technikach malarstwo na papierze i rysunek. W pracowniach plastycznych prowadzonych przez GOK uczniowie zrobili rzeźby w drewnie, rzeźby z ceramiki i prace malarskie na szkle.Prace uczniów zachwycają swoją kolorystyką i prostotą przekazu. Piękne Madonny uśmiechają się na obrazach, postać Świętego Floriana i Świętego Jana Nepomucena chronią przed żywiołami, anioły tańczą a Jezus w kapliczce płacze.Czekamy na wystawę pokonkursową i werdykt Jurorów.
Wiadomości
XXII edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Wszyscy Święci Wawrzyńcoka.
- 5
Piękno tradycji i wspólnoty – Konkurs Palm Wielkanocnych w Białym Dunajcu
W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2025 roku, w parafii w Białym Dunajcu odbył się uroczysty Konkurs Palm Wielkanocnych. Wydarzenie to na stałe wpisało się w kalendarz najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych tradycji naszej miejscowości. Niedziela Palmowa, upamiętniająca wjazd Jezusa do Jerozolimy, jest również okazją do celebrowania lokalnych zwyczajów i przekazywania ich młodszym pokoleniom.
W tym roku przygotowaniom do konkursu towarzyszyła wyjątkowa atmosfera współpracy i zaangażowania całej społeczności. W szkole oraz w salce katechetycznej odbyły się warsztaty plastyczno-techniczne, podczas których dzieci – pod opieką pani Małgorzaty Mrugały, florystki – uczyły się wykonywania kwiatów z bibuły oraz poznawały tradycyjne techniki zdobienia palm. Dzięki tym zajęciom uczniowie nie tylko rozwijali swoje zdolności manualne, ale także zbliżali się do tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Organizatorami wydarzenia byli:
Parafia pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Białym Dunajcu
Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach:
– Tradycyjna Palma Wielkanocna
– Najwyższa Palma Wielkanocna
– Oryginalna Palma Wielkanocna
Palmy oceniało jury w składzie:
– Pan Marcin Gandera – Wójt Gminy Biały Dunajec,
– Pani Maria Porębska- przedstawicielka lokalnej społeczności i miłośniczka regionalnych tradycji,
– Ksiądz Proboszcz Jan Dolasiński -duchowy opiekun parafii.
– Takie wydarzenia jak ten konkurs pokazują, jak pięknie tradycja może łączyć pokolenia. To, że dzieci tworzą palmy razem z dziadkami, rodzicami czy nauczycielami, to żywy przykład przekazywania wartości i budowania wspólnoty – podkreślił wójt gminy Pan Marcin Gandera. – Współpraca między szkołą a Kościołem owocuje pięknymi inicjatywami, które wzmacniają nasze lokalne więzi i uczą szacunku do korzeni.
13Jury, po wspólnych naradach, jednogłośnie wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach konkursowych:
Tradycyjna Palma Wielkanocna – palmy wykonane zgodnie z dawnym zwyczajem, z gałązek wierzbowych, bazi i bukszpanu, bez użycia sztucznych ozdób.
I miejsce- Magdalena , Grzegorz, Natalia Murzyn
II miejsce- Julia i Magdalena Łowisz
III miejsce- Patrycja Ochalik
Oryginalna Palma Wielkanocna – tu liczyły się kreatywność, pomysłowość i estetyka wykonania, przy użyciu bibuły, suszonych kwiatów i innych naturalnych materiałów.
I miejsce- Piotr Szczechowicz
II miejsce- Zofia Stopka, Aleksander Gandera, Marysia Bużek
III miejsce- Paweł i Bartek Bużek
Najwyższa Palma Wielkanocna – imponujące konstrukcje sięgające kilku metrów wysokości.
I miejsce- I "B"- opiekun P. Jadwiga Dzierzęga
II miejsce- IV "A"- opiekun P. Joanna Knurowska
III miejsce- 0 "B"- opiekun P. Magdalena Słupkowska
Wszystkie zgłoszone palmy były dowodem ogromnego zaangażowania uczestników – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każda z nich miała swoją historię, swoją formę i wyjątkowy charakter.
– Cieszymy się, że tradycja tworzenia palm nie tylko przetrwała, ale rozwija się i inspiruje kolejne pokolenia – powiedział ksiądz proboszcz Jan Dolasiński. – Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie oraz tym, którzy wspierali jego organizację.
Sponsorem nagród w tegorocznym konkursie był ksiądz proboszcz Jan Dolasiński, który z wielkim sercem wspiera inicjatywy promujące tradycję i rozwój dzieci oraz młodzieży.
Koordynatorami konkursu były:
Jadwiga Dzierzęga
Magdalena Słupkowska
Na zakończenie organizatorzy składają serdeczne podziękowania Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu oraz Wójtowi Gminy Biały Dunajec za życzliwość, pomoc i zaangażowanie w realizację tego pięknego wydarzenia.
Opracowały: Jadwiga Dzierzęga, Magdalena Słupkowska
Festiwal Zawodów
Uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczyniami Panią Agnieszką Majerczyk i Panią Beatą Polczak odwiedzili Festiwal Zawodów w Krakowie w dniu 2 kwietnia 2025 r. Festiwal w br. odbywał się Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO w Krakowie, pod hasłem Twoja przyszłość zaczyna się dzisiaj.Podczas wydarzenia uczniowie mogli przyjrzeć się prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły zawodowe oraz szkoły wyższe z województwa małopolskiego.Festiwal być może pomógł podjąć decyzję o wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej, na poziomie szkoły ponadpodstawowej, a także o wstępnym wyborze zawodu, jaki będą wykonywać nasi uczniowie w przyszłości.
Florystyka-sztuka, zawód, pasja. Warsztaty plastyczno- techniczne z Panią Małgorzatą Mrugałą.
W dniach 3 i 5 kwietnia w naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty plastyczno-techniczne z elementami florystyki, w których wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Zajęcia prowadziła Pani Małgorzata Mrugała, która w niezwykle inspirujący sposób wprowadziła dzieci w świat kwiatów, kompozycji i sztuki tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych.
Podczas pierwszego spotkania- 3 kwietnia - uczniowie uczyli się, jak wykonywać kwiaty z bibuły oraz jak układać bukiety i kwiatowe kompozycje. Dzieci z ogromnym entuzjazmem zaangażowały się w pracę- tworzyły kolorowe kwiaty z bibuły, które później wykorzystały do ozdobienia palm.
1Kolejne warsztaty odbyły się 5 kwietnia w salce katechetycznej. Tym razem, wspólnie z wolontariuszami, dzieci miały okazję stworzyć własnoręcznie tradycyjne palmy wielkanocne, korzystając z wcześniej wykonanych kwiatów oraz dodatkowych materiałów- gałązek wierzbowych (bazi), bukszpanu i kolorowych wstążeczek.
Efekty pracy były zachwycające-każda palma była niepowtarzalna i pięknie wykonana.
Podczas warsztatów uczniowie nie tylko rozwijali zdolności manualne i artystyczne, ale także poznawali zawód florysty-niezwykle ciekawy, choć mało znany wśród dzieci.
Dzięki tym wyjątkowym zajęciom uczniowie nie tylko zdobyli nowe umiejętności, ale także spędzili czas w twórczej i pełnej radości atmosferze.
koordynatorzy: Jadwiga Dzierzęga, Magdalena Słupkowska
20
Rekolekcje wielkopostne
Informujemy, że w dniach od 07.04.2025 r. do 09.04.2025 r. będą odbywać się w Parafii Matki Bożej Królowej Aniołów rekolekcje wielkopostne, w których mogą uczestniczyć uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Białym Dunajcu. W związku z tym ulegnie zmianie organizacja pracy szkoły. Plan lekcji i godziny ich rozpoczęcia będą na bieżąco aktualizowane w dzienniku elektronicznym Librus. Godziny pracy oddziałów przedszkolnych i świetlicy nie ulegają zmianie.
Godziny dowozu uczniów z Gliczarowa Dolnego bez zmian.
Jan Gacek
SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
W dniach 27.03.2025 i 28.03.2025 r. uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w profilaktycznych spotkaniach z przedstawicielami KPP z Zakopanem, którzy zajmują się sprawami nieletnich. Policjanci przekazali uczniom wiedzę na temat zagrożenia demoralizacją, praw i obowiązków małoletnich oraz ich odpowiedzialności prawnej.
Uczniowie klas 0 - III dedykowane dla siebie zajęcia mieli 12 marca i skupiali się przede wszystkim na zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach.
Archiwum Aktualności