• Zabawy z wykorzystaniem plastykowych butelek

23.04.2020 13:25
      1.  Rzuty do butelek - celowanie kulami z gazety do butelek, ustawionych w pewnej odległości od rzucających. (Można zorganizować współzawodnictwo rodzic - dziecko i zdobywanie punktów za każdy celny rzut.)

2.  Gra w kręgle - potrzebnych jest 6 butelek i kule (piłeczki tenisowe, kule z gazety itp.).
      Dzieci starają się rzucić tak, aby przewrócić jak najwięcej butelek. Odległość można zwiększać, aby utrudniać zadanie.

3. Żonglowanie - każde dziecko otrzymuje dwie plastykowe butelki i próbuje nimi żonglować.

4. Rzuty w parach - stoimy naprzeciwko siebie, każdy trzyma butelkę. Staramy się równocześnie rzucić i załapać butelkę pomiędzy sobą (dla starszych dzieci).

5. Skoki zwierząt. Dziecko kładzie poziomo butelkę na podłodze. Przeskakuje przez nią w przód i w tył, naśladując skoki wybranego zwierzęcia (np. jak żaba, kangur, zając)

6. Taniec swobodny z butelką, ale uczestnicy tańczą, jak... rodzic podaje pomysł: motyle, ptaki, niedźwiedzie, tygrysy, na palcach, w przysiadzie, jak piosenkarka śpiewająca do mikrofonu, itp.

7. Taniec swobodny z butelką, na przerwę w muzyce należy wykonać obrót wokół własnej osi, trzymając cały czas butelkę. Ćwiczenie powtarzane jest wielokrotnie.

8. Nietypowa orkiestra. Dziecko i dorosły siedzą lub stoją z butelkami w dłoniach. Jedna osoba prezentuje wymyślony przez siebie sposób grania fragmentu melodii odtwarzanej z płyty CD na butelce (stukanie, drapanie, ugniatanie, szuranie itp.), druga stara się powtórzyć po niej. Kilkakrotnie następuje zmiana ról.

9. Podaj dalej. Dziecko i rodzic siedzą naprzeciwko siebie. Każdy ustawia butelkę na podłodze, przytrzymując dłonią. Rodzic podaje prosty rytm, wraz z jednoczesnym wykonaniem ruchu, np. jedno stuknięcie butelką o podłogę przed sobą - dziecko w równym
      tempie odtwarza ruch wraz z rytmem. Zmiana prowadzącego. Polecenia wydawane przez prowadzącego powinny być za każdym razem nieco trudniejsze, np. podwójne stuknięcie z jednoczesnym przełożeniem prawej ręki do tyłu. pojedyncze stuknięcie, przerwa, podwójne
      stuknięcie, itd.
      Dobrej zabawy!!!

ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI

23.04.2020 13:23

Sztuka towarzyszy nam praktycznie od samego początku cywilizacji ludzkiej. To sposób na to, by się zachwycić, wzruszyć, zrelaksować. W Światowy Dzień Sztuki warto wybrać się do teatru, kina, na koncert albo do muzeum i zasmakować „kultury”. Ze względu na zaistniałą sytuację jest  to jednak nie możliwe.

A może  w domu zrobić sobie małą wystawę….? Czasem wystarczy niewiele, by powstało małe dzieło sztukiJJJ To wspaniały sposób na rozwijanie wyobraźni….

• Zabawy ruchowe

23.04.2020 13:13

ZABAWKI Z RECYKLINGU