Wiadomości
ZESTAW PODRĘCZNIKÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W ROKU SZKOLNYM 2025/2026
Informacja o pracy sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Białym Dunajcu w czasie ferii letnich
W terminie od 30 czerwca 2025 r. do 18 lipca 2024 r. oraz od 4 sierpnia do 29 sierpnia 2025r. sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00.
W dniach od 21 lipca 2025 r. do 1 sierpnia 2025 r. sekretariat nieczynny.
Ponadto informuję, iż w dniach od 4 lipca 2025 r. do 14 sierpnia 2025 r., ze względu na urlop wypoczynkowy dyrektora szkoły - nie będzie możliwości załatwienia sprawy, która wymaga akceptu dyrektorskiego.
Wicedyrektor szkoły Pani Sabina Lewandowska dostępna od 30 czerwca 2025 r. do 18 lipca 2025 r.
Zakończenie roku szkolnego
„Tydzień dla Bezpieczeństwa”.
Zbliżają się wakacje – czas odpoczynku, zabawy i podróży. Aby ten czas był radosny i wolny od niebezpieczeństw uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Tydzień dla Bezpieczeństwa”. Jest to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Infrastruktury oraz NASK. Celem akcji jest zwiększenie świadomości i troski o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności w zakresie sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
Uczennice kl.VI działające w Samorządzie Szkolnym przeprowadziły pogadanki z prezentacją zasad bezpieczeństwa z wykorzystaniem kolorowanek i ulotek informacyjnych w klasach I-III. Na drzwiach klas lekcyjnych zawieszone zostały ulotki informujące o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas wakacji.
W klasach Ia , Ib, II, III, IVa, Va, VI, VII pedagog szkolny wspólnie z wychowawcami przeprowadziła zajęcia wychowawcze pt. ,,Bezpieczne wakacje” z wykorzystaniem filmów edukacyjnych związanych z tematyką bezpieczeństwa. W ramach zajęć dzieci uczyły się również w jaki sposób powiadomić służby o niebezpieczeństwie, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe.
Na zakończenie akcji zostały wykonane gazetki oraz plakaty dotyczące bezpieczeństwa.
Pedagog szkolny
Beata Majewska
"Zaprojektuj okładkę swojej ulubionej książki - mali artyści w świecie literatury".
W czerwcu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczno-literacki dla uczniów klas I-III pt. "Zaprojektuj okładkę swojej ulubionej książki - mali artyści w świecie literatury". W wydarzeniu wzięło udział 20 młodych uczestników, którzy z ogromnym zaangażowaniem i wyobraźnią stworzyli własne, kolorowe wersje okładek do wybranych przez siebie książek.
Celem konkursu było:- zachęcenie dzieci do czytania książek i rozmów o ulubionych bohaterach,
- rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych,
- uczenie się opowiadania o swoich zainteresowaniach i emocjach.
Każdy uczestnik nie tylko przygotował piękną pracę plastyczną, ale również krótko opowiedział, dlaczego wybrał daną książkę i co najbardziej mu się w niej podobało. Powstały prace pełne kolorów, pomysłów i dziecięcej radości.
Wszystkie okładki zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie. Jury miało trudne zadanie, ponieważ każda praca była wyjątkowa!
Uczniowie otrzymali dyplomy i drobne nagrody, a przede wszystkim - wielkie brawa za swój talent i kreatywność.
17 czerwca w holu szkoły odbyło się wręczenie nagród w ww. konkursie oraz konkursie „W kręgu mitów i kultury antycznej” – zaprojektuj grę na motywach mitologicznych.
Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział, rodzicom za wsparcie, a sponsorom za pomoc w przygotowaniu nagród!
Koordynatorki konkursów:
Jadwiga Dzierzęga
Joanna Krauzowicz - Tarczoń12
Spotkanie organizowane dla klas 1-3 na temat adopcji zwierząt
W ubiegłym tygodniu uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu poświęconym adopcji zwierząt. Program przygotowały i poprowadziły uczennice z naszego szkolnego wolontariatu: Dominika Nowaczyk, Aleksandra Topór-Huciańska, Paulina Floryn
Na początku dziewczynki wyjaśniły, czym jest adopcja zwierząt, a następnie zaprezentowały najważniejsze informacje, które wcześniej przygotowały na plakacie edukacyjnym. Uczniowie dowiedzieli się m.in. gdzie można zaadoptować zwierzę, jakie warunki należy spełnić, aby przygarnąć czworonoga, oraz jak wygląda odpowiedzialna opieka nad pupilem.
Gościem specjalnym spotkania była pani Cecylia Pawluśkiewicz, która na co dzień zajmuje się schroniskiem dla zwierząt w Nowym Targu. Podzieliła się z dziećmi opowieściami o swojej pracy, a także przybliżyła, jak wygląda codzienne życie zwierząt przebywających w schronisku i z jakimi trudnościami się mierzą, zanim znajdą kochający dom. Jej wypowiedź wzbudziła duże zainteresowanie i poruszenie wśród uczniów.
Dzieci chętnie zadawały pytania i dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi ze zwierzętami. To była ważna lekcja empatii i odpowiedzialności.
Dziękujemy naszym wolontariuszkom za zaangażowanie i piękną inicjatywę!
Opiekunki wolontariatu:
Jadwiga Dzierzęga
Magdalena Słupkowska.7
Karta Rowerowa zdobyta! Egzamin już za nami.
W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klas 4–8 mieli możliwość zdobycia swojego pierwszego dokumentu uprawniającego do samodzielnej jazdy – Karty Rowerowej.
Proces ten obejmował kilka ważnych etapów:
📘 Egzamin teoretyczny odbył się w ostatnim tygodniu maja. Uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpiecznego poruszania się rowerem.
🚴♀️ Egzamin praktyczny został przeprowadzony 10 czerwca 2025 r. na boisku sportowym przy szkole. Każdy uczestnik miał za zadanie pokonać trasę egzaminacyjną, wykazując się techniką jazdy, znajomością znaków i bezpiecznym manewrowaniem.
🩺 Szkolenie i egzamin z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej odbyły się 11 czerwca 2025 r.
Tematyka zajęć:
Wypadek drogowy – wzywanie pomocy, zabezpieczenie miejsca zdarzeniaTamowanie krwotoków – opatrunek uciskowy
Sprawdzanie ABC i RKO u nieprzytomnego poszkodowanego
Unieruchamianie kończyn – urazy kończyn
Omdlenia – pozycja czterokończynowa
Zadławienia – chwyt Heimlicha
📋 Na zakończenie zajęć odbył się egzamin z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli się tego wyzwania i zdobyli niezbędne kompetencje do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym!
Marzena Druzgała, Magdalena Ochalik
35
Wyniki Konkursu Literackiego – plastycznego „W kręgu mitów i kultury antycznej”
W maju uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie projektowania gier planszowych i karcianych opartych na motywach mitologicznych. Prace, które wykonali uczniowie są naprawdę bardzo ciekawe i na wysokim poziomie plastycznym, co fachowym „okiem” oceniła Pani Beata Mirek – Hornik. Uczestnicy wykorzystali różne motywy, głównie z greckiej mitologii.
Na szczególną uwagę zasługuje jednak praca najmłodszych uczestniczek konkursu, uczennic klasy 4, które samodzielnie zapoznały się z fragmentami mitologii, ponieważ mity, jako teksty literackie do omówienia w szkole podstawowej zaczynają się dopiero na etapie klasy 5.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy.
Poniżej prezentujemy wyniki.
I miejsce: Andrzej Wyrostek i Jan Topór kl. 6
II miejsce: Zofia Topór i Barbara Palider kl. 4a
III miejsce: Hanna Bieniek i Alicja Gil kl. 6.
Wyróżnienia: Bartosz Mozdyniewicz kl. 6 i Julia Marduła kl. 5b
O terminie wręczenia nagród uczniowie zostaną poinformowani w najbliższym czasie.
Koordynator konkursu: Joanna Krauzowicz - Tarczoń
Jadłospis 16.06 do 18.06
III Przegląd Ja też mam talent! - pasja, energia i ogromne emocje!
9 czerwca 2025 roku aula naszej szkoły wypełniła się muzyką, śmiechem i zachwytem - wszystko za sprawą III edycji Przeglądu Ja też mam talent!, w którym uczniowie klas 0-VIII zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności.
Na scenie mogliśmy podziwiać występy wokalne, taneczne, instrumentalne, kabaretowe, sportowe i wiele innych nietuzinkowych talentów. Każdy uczestnik zaprezentował się z ogromnym zaangażowaniem, a publiczność nagradzała występy gromkimi brawami. Wydarzenie było nie tylko okazją do świetnej zabawy, ale także do integracji społeczności szkolnej i odkrywania pasji, które drzemią w naszych uczniach.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom, słodki upominek oraz pamiątkowy medal, który został zaprojektowany przez uczennice Weronikę Dzierżęgę i Dominikę Nowaczyk z klasy 7b w programie Tinkercad i wydrukowany na szkolnej drukarce 3D - to wyjątkowa pamiątka i dowód na to, że technologia i kreatywność idą u nas w parze.
W organizację przeglądu aktywnie włączyli się nauczyciele i uczniowie, wykorzystując nowoczesne narzędzia, takie jak Canva, Padlet, Suno AI, Tinkercad, ChatGPT i generator kodów QR, co podkreśliło innowacyjny charakter wydarzenia.
Wielkie brawa dla wszystkich artystów i osób zaangażowanych w przygotowanie tego wyjątkowego dnia! Do zobaczenia za rok!
Organizatorzy:
p.Magdalena Ochalik
p. Jadwiga Dzierzęga
p.Marzena Druzgała
142
Szkolenie strzeleckie ósmoklasistów
3 czerwca 2025r uczniowie klas ósmych wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym na strzelnicę Ligi Obrony Kraju im. Franciszka Dworskiego w Nowym Targu – renomowany obiekt z wieloletnią tradycją. Nasi uczniowie pod opieką mgr Magdaleny Ochalik w ramach realizacji podstawy programowej z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa odbyli tam szkolenie strzeleckie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
44
Udział uczniów w ogólnopolskim przedsięwzięciu „Edukacja z wojskiem. Edycja III”
22 maja 2025 roku uczniowie klasy VI naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjno-obronnym „Edukacja z wojskiem. Edycja III”, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Celem przedsięwzięcia było:
-
podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa,
-
kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań w sytuacjach zagrożenia, zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach kryzysowych,
-
poznanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia oraz praktyczne ćwiczenie sposobów ich zastosowania,
-
nabycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy i reagowania w nagłych wypadkach,
-
zwiększenie zainteresowania tematyką obronności i działalnością Sił Zbrojnych RP,
-
nauka bezpiecznego poruszania się w przestrzeni internetowej, w tym rozpoznawania zagrożeń i krytycznej analizy treści dostępnych online.
Zajęcia prowadzone były przez żołnierzy Wojska Polskiego w formie warsztatów, pokazów i ćwiczeń praktycznych. Uczniowie mieli okazję nie tylko zdobyć cenną wiedzę teoretyczną, ale także spróbować swoich sił w praktycznych działaniach.
Udział w programie spotkał się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony młodzieży. Było to cenne doświadczenie, które przyczyniło się do podniesienia poziomu świadomości i odpowiedzialności w zakresie bezpieczeństwa osobistego oraz społecznego.
Dziękujemy organizatorom i żołnierzom prowadzącym zajęcia za profesjonalizm, otwartość i inspirujące spotkanie z nowoczesnym wojskiem.
1-
Nasza szkoła w gminnej akcji „Sadzimy, sprzątamy, o Gminę Biały Dunajec dbamy”!
Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w gminnej akcji „Sadzimy, sprzątamy, o Gminę Biały Dunajec dbamy”, która odbyła się w czwartek 22 maja 2025 r. . Wydarzenie miało na celu nie tylko uporządkowanie najbliższego otoczenia, ale również uwrażliwienie dzieci i młodzieży na kwestie ochrony środowiska oraz promowanie postawy odpowiedzialności ekologicznej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność, pozytywną energię i troskę o wspólne dobro. Takie inicjatywy pokazują, że razem możemy wiele zdziałać dla naszej planety!
5
Ja też Mam Talent III edycja szkolnego Przeglądu talentów
Z radością zapraszamy wszystkich uczniów klas 0–VIII do udziału w III Szkolnym Przeglądzie „Ja też mam talent!”, który odbędzie się 9 czerwca 2025 r. (poniedziałek) w auli Szkoły Podstawowej nr 1 w Białym Dunajcu w godzinach 11:35–13:15.
To doskonała okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności – muzyczne, taneczne, sportowe, kabaretowe czy inne nietypowe talenty – przed całą społecznością szkolną!
📌 Aby wziąć udział:
-
zeskanuj kod QR z plakatu dostępnego na terenie szkoły, oraz na stronie internetowej,
-
zapoznaj się z regulaminem,
-
wypełnij Kartę Zgłoszenia i przekaż ją wychowawcy do 30 maja 2025 r.,
-
wyślij link do utworu (YT/Spotify) na Padlet:👉
🎁 Na wszystkich uczestników czekają dyplomy, słodkie upominki i świetna zabawa!
📸 Zdjęcia z wydarzenia będą opublikowane na naszej stronie.
Nie zwlekaj – zgłoś się już dziś i pokaż swój talent! 🌟
Więcej informacji na plakatach, ulotkach oraz u organizatorów: p. Magdalena Ochalik, p. Jadwiga Dzierzęga, p. Marzena Druzgała
-
Mistrzowie Kaligrafii odebrali nagrody.
9 maja w holu szkoły odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w Konkursie Pięknego Pisania – Mistrz Kaligrafii. Dyrektor Szkoły p. Jan Gacek podziękował serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i pogratulował wyników. Nagrodzeni zostali nie tylko laureaci, ale każdy, kto podjął się tego wyzwania, bowiem sztuka pięknego pisania wcale nie jest sztuką łatwą i wymaga pracy, wytrwałości, zaangażowania oraz cierpliwości. Dlatego serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Nagrody w konkursie ufundowali:
Urząd Gminy Biały Dunajec – p. Sołtys Józefa Kolbrecka.
Spółdzielnia Uczniowska „Sezamek” (szkolny sklepik).
Bardzo dziękujemy sponsorom.
Koordynatorki konkursu: Jadwiga Dzierzęga i Joanna Krauzowicz - Tarczoń
6
Program "PROlekcje"
29 kwietnia i 6 maja uczniowie klas 4 i 5 wzięli udział w projekcie „PROlekcje”. Misją Programu są spotkania studentów z dziećmi w małych miejscowościach. Przez nowe doświadczenia rozwijane jest poczucie sprawczości i odpowiedzialności społecznej. Wartościami Programu są: aktywność społeczna, relacje, sprawczość, odpowiedzialność, otwartość na nowe, pozytywne nastawienie. PROlekcje to zajęcia o różnorodnej tematyce, która ciekawi i pasjonuje Wolontariuszy. Ich celem jest stworzenie Dzieciom przestrzeni do nauki opartej na dociekaniu, czyli zadawaniu pytań i eksploracji tematu, aby mogły poznawać i badać nowe tematy. Wolontariuszki realizowały wraz z dziećmi zajęcia zatytułowane „Samorozwój, czyli jak osiągać swoje cele”., których efektem było podsumowanie poszczególne etapów osiągania sukcesów , informacja na temat urzeczywistniania celów i dochodzenia do nich oraz sposobów na spełnianie swoich marzeń.
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
W dniu 30.04.2025 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, przygotowana przez klasy VII a i b. Święto to jest jednym z najważniejszych w naszym polskim kalendarzu, stąd atmosfera skupienia i powagi podczas recytowania fragmentów poezji i prozy autorstwa naszych wybitnych poetów i pisarzy polskich. Całości dopełniła odpowiednia oprawa muzyczna i dekoracje, o które zadbały panie: Marzena Druzgała i Kinga Michalik.
Ta akademia była dla naszej szkolnej społeczności momentem refleksji nad naszą historią, naszą przeszłością, która przecież determinuje naszą przyszłość. Marszałek Józef Piłsudski mówił niegdyś: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Zatem pamięć o przeszłych wydarzeniach musi ciągle palić się w nas żywym ogniem, byśmy nigdy nie zapomnieli o tym, kim jesteśmy.
Klasa I a i II również przygotowały krótkie przedstawienie przybliżające uczniom klas 0 - III czasy powstania Konstytucji 3 Maja.
4
BIAŁODUNAJCZANIE W WARSZAWIE
W dniach 24-25.04.2025 roku klasy VII a i b pojechały na wycieczkę do Warszawy. Wyjazdowi towarzyszyły ogromne emocje, bo plan zwiedzania zapowiadał się imponująco.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru po Starówce, która zachwyciła nas wspaniałymi zabytkami i urokliwymi uliczkami. Trudno było oprzeć się pokusie fotografowania wszystkiego, bo widoki były niesamowite. Kolejnym i najbardziej wyczekiwanym – głównie przez męską część naszej grupy wycieczkowej – punktem było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Trzeba przyznać, że zarówno z zewnątrz jak i od środka obiekt robi wrażenie! Po sportowych emocjach pojechaliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, by móc podziwiać panoramę stolicy z tarasu widokowego, znajdującego się na 30. piętrze tego niegdyś najwyższego budynku Warszawy. Następny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik, które zapamiętale eksplorowaliśmy, czerpiąc pełnymi garściami ze wszystkich oferowanych przez nie atrakcji. A było ich mnóstwo! Ledwie starczyło czasu na kupno pamiątek. Potem chwila zadumy i refleksji podczas niezwykłej lekcji historii, którą było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten pełen emocji dzień w stolicy zakończyliśmy spacerem po Królewskich Łazienkach, które zrobiły na nas ogromne wrażenie. I choć wracaliśmy w domowe pielesze zmęczeni, to jednak szczęśliwi i pełni niezapomnianych wspomnień – tym bardziej, że Warszawa przywitała i pożegnała nas piękną pogodą, która pozwoliła w pełni docenić jej wszystkie atuty.
87
Wyniki Konkursu Pięknego Pisania- Mistrz Kaligrafii
28 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Pisania, który zgromadził wielu utalentowanych uczniów.
Z ogromnym zaangażowaniem i starannością uczestnicy przepisywali przygotowany tekst, dbając o jego czytelność, estetykę i poprawność.
Celem konkursu było:
-doskonalenie umiejętności starannego i czytelnego pisania,
-motywowanie do pracy nad własnym charakterem pisma,
-rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,
-propagowanie literatury pięknej,
-zachęcanie do pisania odręcznego,
-przestrzeganie zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej.KRYTERIA OCENY:
- estetyka i staranność pisma,
- płynność i poprawność połączeń liter,
- poprawność ortograficzna i interpunkcyjna,
- elementy graficzne i kompozycja pracy.Przewodnicząca Jury Pani Ewa Poprawa -Jakobiszyn z uznaniem podkreśliła, że uczestnicy wspaniale poradzili sobie z zadaniem, poprawnie łączyli litery, a ich prace cechowały się dużą dbałością o szczegóły.
WYNIKI KONKURSU:
Etap klas 1-3
I miejsce Julia Dębska
II miejsce (.ex aequo.) Milena Kamińska, Lena Łaś
III miejsce Maria WyrostekWyróżnienie Agnieszka Mrzygłód
Etap klas 4-6
I miejsce (ex aequo) Martyna Stachowiec, Kamil Tylka
II miejsce Weronika Marduła,
III miejsce Hanna Bieniek
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział, staranność i wrażliwość na piękno języka pisanego.
Jesteśmy dumni, że tak wielu młodych ludzi potrafi z szacunkiem i sercem tworzyć piękne odręczne pismo.
Mistrz kaligrafii to nie tylko tytuł - to wyraz pasji, cierpliwości i dbałości o każdy szczegół.Rozdanie nagród oraz dyplomów Mistrza Kaligrafii odbędzie się 9 maja w naszej szkole.
Koordynatorzy konkursu: Joanna Krauzowicz-Tarczoń, Jadwiga Dzierzęga
XXII edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Wszyscy Święci Wawrzyńcoka.
GOK w Białym Dunajcu zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w XXII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Wszyscy Święci Wawrzyńcoka.Tematem prac tegorocznego konkursu jest życie, pielgrzymi szlak i twórczość Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka.Zainteresowani tym konkursem uczniowie wykonali w szkole prace w technikach malarstwo na papierze i rysunek. W pracowniach plastycznych prowadzonych przez GOK uczniowie zrobili rzeźby w drewnie, rzeźby z ceramiki i prace malarskie na szkle.Prace uczniów zachwycają swoją kolorystyką i prostotą przekazu. Piękne Madonny uśmiechają się na obrazach, postać Świętego Floriana i Świętego Jana Nepomucena chronią przed żywiołami, anioły tańczą a Jezus w kapliczce płacze.Czekamy na wystawę pokonkursową i werdykt Jurorów.
5
Archiwum Aktualności