• Szkolny Konkurs Geograficzny "Czytam mapę"

          • W kwietniu 2022r, odbyła się pierwsza edycja Szkolnego Konkursu Geograficznego w Szkole Podstawowej nr 1 w białym Dunajcu "Czytam mapę". Konkurs miał na celu popularyzowanie wśród uczniów obcowania z mapą, która oprócz walorów poznawczych umożliwia kształtowanie umiejętności i obserwacji, wyobraźni przestrzennej. Rozbudzanie zainteresowań geografią, a także podnoszenie poziomu wiedzy uczniów.

            W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas od piątej do ósmej.  Komisja w składzie Beata Polczak i Małgorzata Gacek przyznała następujące miejsca: I miejsce zdobyła Aleksandra Waliczek z klasy 8b, II miejsca zdobyli Piotr Kalata z klasy 8a, Łukasz Oleksiewicz z klasy 8a i Oliwia Stanek z klasy 8b, III miejsce zdobyła Anna Kuźma z klasy 7a.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

          • Konkurs fotograficzny “MOJE ZDROWE ŚNIADANIE” rozstrzygnięty!

          • W konkursie fotograficznym “Moje zdrowe śniadanie” wzięło udział 17 uczniów z klas 5 – 8 i tyle samo prac. Każdy z uczestników przygotował zdrowe śniadanie, wykonał jego zdjęcie i krótko opisał. Zdjęcia nadesłane przez uczniów prezentują zdrowe, bogate w składniki odżywcze i estetycznie podane posiłki. Najlepsze z nich zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi.                          

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

          • Konkurs Palm Wielkanocnych

          • W niedzielę 10 kwietnia 2022 roku, w naszym kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Aniołów, odbył się konkurs Palm Wielkanocnych. Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową.

            Uczestnikami  byli uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy Białego Dunajca.

            Jury w składzie ks. Jerzy Biernat oraz siostra zakonna Ewa Maciąg uznało, że wszystkie palmy zostały wykonane z dużym zaangażowaniem i każdy uczestnik konkursu zasługuje na nagrodę.

            Podziwiać można było prace wykonane przez uczniów z rodzicami i wychowawcami klas. 

            W tym roku rywalizację na najwyższą palmę wygrały klasy, III "a"-wychowawca pani Bożena Rzepka oraz klasa 0"b"- wychowawca pani Magdalena Słupkowska.

            Najbardziej oryginalnymi okazały się być palmy wykonane przez klasę IV"b" -wychowawca pani Marzena Druzgała i II "b"-wychowawca pani Aneta Piłat.

            W kategorii tradycyjna Palma Wielkanocna nagrodę otrzymały klasy I "b" wychowawca Jadwiga Dzierzęga i klasa II "a" -wychowawca pani Barbara Sichelska.

            Fundatorem nagród był ks. Proboszcz Jan Dolasiński

            Opracowała: Jadwiga Dzierzęga 

          • Spektakl teatralny "W pustyni i w sieci"

          • 31 marca uczniowie klas Va, Vb, VI, VIIa i VIIb  naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu teatralnym "W pustyni i w sieci", wystawionym przez Wrocławski Teatr Edukacji "In-Art" w  MCK w Nowym Targu. Spektakl poruszał ważną kwestię uzależnienia od współczesnych rozrywek jakimi są popularne wśród młodzieży gry komputerowe. Za pomocą efektownych środków, uczniowie odbyli podróż po  wirtualnym  świecie. Sztuka była niezwykle zajmująca. Pokazywała pułapki, jakie grożą młodym ludziom, często nieświadomym konsekwencji nadużywania gier komputerowych. Budziła refleksję nad sposobem spędzania wolnego czasu, stosunku do bliskich osób, potrzeby poświęcenia się, a także czerpania radości z czytania książek.

            Dorota Jach - Żukowska

          • Podsumowanie akcji "Marzec miesiącem języka polskiego".

          •  W akcji "Marzec miesiącem języka polskiego" mogli brać udział uczniowie klas 4 - 8. Największą aktywność wykazali przedstawiciele klas: 8 a, 8 b, 7 a, 5 b, 4 a.

            Co środę, na długiej przerwie, odbywały się spotkania, w czasie których ochotnicy mogli wykonywać poszczególne zadania i w ten sposób zbierać punkty (czytanie łamańców językowych, tangramy gramatyczne, literackie i ortograficzne, uzupełnianki literackie, tworzenie limeryków). 

            Tytuł Mistrza języka polskiego zdobyli: Wojciech Bafia, kl. 8 a  i Adam Kułach, kl. 8 a.

            Tytuł Wicemistrza języka polskiego zdobyli: Mikołaj Zych, kl. 5 b, Kacper Zych, kl. 5 b, Michał Pańszczyk, kl. 8 b.

            W konkursie literackim zwyciężył Maciej Pańszczyk, kl. 5 b. 

            Uczniowie zostaną nagrodzeni ocenami celującymi i bardzo bobrymi z języka polskiego ( ocena bieżąca za aktywność ).

            Dziękujemy za udział i wspólną zabawę.  

          • Solidarni z Ukrainą – podziękowanie.

          • W imieniu uczniów klasy 8b serdecznie dziękuję za zaangażowanie i wsparcie naszej akcji „Solidarni z Ukrainą”, która odbyła się na terenie SP nr 1 w piątek (18.03.2022 r.).

            Akcja miała charakter kiermaszusłodkości/potraw nawiązujących do tradycji Ukrainy. Przygotowane smakołyki udało nam się sprzedać praktycznie w całości.

            Dzięki wspaniałej postawie całej społeczności szkolnej zebraliśmy imponującą kwotę 2 524,50 zł, którą zgodnie z założeniem przeznaczymy na pomoc uczniom z Ukrainy, którzy zawitali lub zawitają do naszej szkoły.

            Szczególne podziękowania przekazuję na ręce Rodziców uczniów kl. 8b, którzy przygotowali smakołyki i bardzo licznie włączyli się w organizację kiermaszu.

             

            Agnieszka Wójcik – wychowawca klasy 8b

             

          • Solidarni z Ukrainą – kontynuacja

          •  Uczniowie, rodzice, wychowawca klasy 8b kontynuując akcję Solidarni z Ukrainą w dniu 18 marca (piątek) przeprowadzą w głównym holu szkoły kiermasz potraw/słodkości nawiązujących do tradycji Ukrainy. 

            Dochód z kiermaszu przeznaczymy na pomoc uczniom z Ukrainy, którzy zawitali lub zawitają do naszej szkoły (zakup przyborów szkolnych, podręczników do nauki języka polskiego, podstawowe wyposażenie do szkoły).

            Zachęcamy do skosztowania przygotowanych przez ósmoklasistów słodkości/potraw i licznego udziału w naszej akcji.

            Klasa 8b wraz z rodzicami i wychowawcą 

          • Szkolna akcja „Solidarni z Ukrainą”

          • W miniony piątek (04 marca 2022 r.) odbyła się w naszej szkole akcja „Solidarni z Ukrainą”. Uczniowie klasy 8b w ramach solidarności z mieszkańcami dotkniętej wojną Ukrainy postanowili w symboliczny sposób okazać wsparcie i zaangażowanie. 

            Jak widać na zdjęciach zamieszczonych poniżej przygotowali gazetkę (najważniejsze informacje o Ukrainie), wykonali i obdarowali wszystkich uczniów szkoły przypinkami w formie ukraińskiej flagi oraz zaprezentowali w klasach I – VIII prezentację „Ukraina naszymi oczyma”.

            Wszyscy uczniowie klasy 8b mocno zaangażowali się w akcję. Bardzo dziękujemy również Pani Beacie Mirek-Hornik za nieocenioną pomoc.

            Wychowawca klasy 8b

            Agnieszka Wójcik

            Poniżej link do Hymnu Ukrainy

        • Flaga Ukrainy
          • Pomoc dla Ukrainy

          • We współpracy z Fundacją im. Adama Worwy w Nowym Targu organizujemy zbiórkę rzeczy potrzebnych ludziom z dotkniętej wojną Ukrainy.

            Przyjmujemy:

            - koce, śpiwory, karimaty

            - środki higieniczne i pielęgnacyjne

            - leki przeciwbólowe, grypowe

            - pampersy i środki dla niemowląt

            - środki antyseptyczne, maseczki

            - żywność z dłuższą datą - konserwy, suszone owoce, batony energetyczne

            - latarki, zapałki, świece, baterie

            - apteczki

            Wystawiony zostanie pojemnik przy wejściu do szkoły. Zbiórka trwa od poniedziałku (28.02) do środy (02.03) - następnie przewiezione zostanie wszystko do Krakowa, a stamtąd będzie transport na Ukrainę. Za wszystko z góry serdecznie dziękujemy.

            Szkolny Klub Wolontariusza

          • Program profilaktyki „NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ”

          •      W naszej szkole - klasa 3b - zrealizowała program edukacji antynikotynowej: „Nie pal przy mnie, proszę”, który jest adresowany do uczniów klas I-III SP. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

             Zaplanowane działania zostały zrealizowane zgodnie z harmonogramem.

            Tematyka zajęć:

            Rozmowa na temat zdrowia, zdrowego trybu życia. Rozpoczęcie realizacji programu.

               Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznały główną bohaterkę programu ,, Nie pal przy mnie, proszę’’ - wiewiórkę Wiki, która towarzyszyła im na wszystkich zajęciach. Korzystały z kart pracy zawartych w programie. Podpowiadały wiewiórce, co ich zdaniem jest potrzebne, aby być zdrowym, a czego unikać, aby nie chorować. Uczniowie  kolorowali szablony wiewiórki Wiki, układali obrazki z elementów, rozwiązywali krzyżówki pt. „Zdrowie” i opowiadali historyjki obrazkowe. W programie wykorzystano także filmiki edukacyjne promujące edukację antynikotynową.

                Cele zostały osiągnięte. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowań w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy. Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Uczniowie kl. 3b chętnie wykonywali polecenia i zadania. Program spełnił oczekiwania dzieci.

                Na szkolnym korytarzu można zobaczyć ciekawe plakaty wykonane przez uczniów, które są jednocześnie podsumowaniem wiadomości z zajęć.

             

            Wych. Agnieszka Róg

             

        • Zwierzęta Podhala
          • Fundacja Zwierząt Podhala

          • Kochani Rodzice!

            Nasza szkoła podjęła współpracę z Fundacją Zwierząt Podhala, która powstała z potrzeby kochania tych niekochanych zwierząt. Założona została przez Mariolę Włodarczyk i Annę Gregorską. Celem Fundacji jest ratowanie podhalańskich zwierząt, bitych, maltretowanych i odbieranych od swoich oprawców w trakcie przeprowadzanych przez panie interwencji. Uratowane zwierzęta znajdują u nas schronienie, opiekę, a z czasem nowych, kochających opiekunów.

            Panie z Fundacji Zwierząt Podhala proszą nas o pomoc. Potrzebna jest:

            • karma dla psów,
            • karma dla kotów,
            • pasza dla koni.

             

            Zbiórka u nas w szkole, na dolnym korytarzu (pod tablicą z informacją
            i zdjęciami zwierząt z Fundacji) – do 28 lutego.


            Jeśli możemy i chcemy – pomóżmy.


            W imieniu Fundacji i swoim - dziękuję!
            Agnieszka Róg

          • Zdrowe śniadanie

          • Śniadanie to posiłek, któremu warto poświęcić dużo uwagi, bo od niego zależy zdrowie dziecka i jego rozwój. Z pustym brzuchem dziecko gorzej myśli i trudniej jest mu się skupić na tym, co mówi nauczyciel. Dlatego ramach programu dla szkół "Pakiet owocowy" uczniowie klasy 5b przygotowali samodzielnie lub z niewielką pomocą rodziców swoje propozycje zdrowego śniadania. Nie zabrakło owoców, warzyw, mleka oraz jego przetworów. Pojawiły się również produkty regionalne i ekologiczne.